راهنمای سفر

قوانین استرداد بلیط قطار

در برخی از مواقع ممکن است کلیه برنامه ریزی های خود را انجام داده و خود را برای سفری آماده کرده باشید. اما پس از اینکه بلیط قطار خود را رزرو کنید، در برنامه سفر شما تغییری ایجاد شده و نتوانید به سفر خود ادامه دهید. در این صورت مجبور به لغو سفر شده و قصد گرفتن مبلغ بلیطی که پرداخت کرده اید، را داشته باشید. همانطور که می دانید، قطار یکی از وسایل حمل و نقل پرطرفدار در بین مسافران است که استرداد بلیط آن با قوانین مهمی همراه است. در این مطلب قصد داریم تا به بررسی قوانین استرداد بلیط قطار بپردازیم. همراه ما باشید.

قوانین استرداد بلیط قطار

شرایط استرداد بلیط قطار

شاید تاکنون برای شما پیش آمده باشد که پس از اینکه بلیط سفر خود را رزرو کرده اید، بنا به دلایل مختلفی همچون تغییر تاریخ سفر، تغییر قطار و یا تغییر مقصد، مجبور به کنسل کردن آن شوید. حال بایستی بدانید در سفر با قطار، علاوه بر خرید بلیط که قوانین خاص خود را دارد، برای استرداد آن هم بایستی قوانینی را مدنظر خود قرار دهید و تنها با رعایت آن ها، استرداد بلیط امکان پذیر خواهد بود.

در این مطلب تمامی قوانین استرداد بلیط قطار و همچنین نحوه استرداد بلیط از رسپینا را بیان کردیم. در صورتی که در این خصوص به سوال و یا راهنمایی بیشتر نیاز داشته باشید، می توانید در قسمت کامنت ها، با ما درمیان بگذارید تا توسط کارشناسان تیم حرفه ای رسپینا پاسخ داده شود. با رسپینا روی زمین نمی مانید…
در اکثر شرکت های ریلی با هم برابر است و قوانین استرداد بلیط قطار رجا با قوانین استرداد بلیط قطار نورالرضا و. . . با هم برابر است.

قوانین استرداد بلیط قطار نورالرضا

درصد جریمه کنسلی بلیط قطار

برخی از مسافران بر این باورند که می توانند استرداد بلیط قطار بدون جریمه انجام دهند و هزینه بلیط خود را به طور کامل دریافت کنند. اما بایستی بدانید که این یک باور غلط بوده و با استرداد بلیط، هزینه آن به صورت کامل به شما برگشت داده نمی شود. چرا که درصدی از آن به عنوان جریمه کسر خواهد شد. مهمترین قوانین استرداد بلیط قطار عبارتند از:

– اگر مسافر تا ساعت 12 ظهر روز قبل از حرکت قطار برای استرداد بلیط اقدام کند، می تواند 90 درصد هزینه بلیط خود را دریافت نماید.

– در صورتی که مسافری برای استرداد بلیط خود، پس از ساعت 2 ظهر روز قبل تا 3 ساعت مانده تا حرکت قطار اقدام کند، هزینه بلیط نیز حدود 30 درصد کاهش یافته و تنها 70 درصد بلیط به وی پرداخت خواهد شد.

– همچنین در صورت کنسلی بلیط توسط مسافر از سه ساعت باقی مانده تا زمان حرکت قطار، 50 درصد مبلغ پرداخت شده، نیز به وی عودت داده می شود.

– اما اگر قطار حرکت کند و سپس مسافری برای استرداد بلیط خود اقدام کند، استرداد بلیط انجام نشده و مبلغ بلیط به صورت کلی سوخت می شود.

نوشته های مشابه

– در صورتی که یک کوپه را رزرو کرده باشید و بخواهید آن را کنسل کنید، لازم است بدانید که کوپه به طور کامل استرداد شده و هیچ یک از مسافران امکان ورود به آن را نخواهند داشت.

لازم به ذکر است اگر در صورتی که در راه آهن باشید و مرکز فروش بلیط در آن وجود داشته باشد، می توانید با ارائه کارت شناسایی معتبر مانند کارت ملی، شناسنامه نیز بلیط خود را استرداد کنید.

درصد جریمه کنسلی بلیط قطار

درصد جریمه کنسلی بلیط خودرو

در قطار، همانطور که امکان استرداد بلیط برای وجود دارد، بلیط های حمل خودرو را هم می توان کنسل کرد. در این صورت نیز، درصدی به عنوان جریمه بر روی بلیط مورد نظر اعمال می شود که به صورت زیر محاسبه می شود.

اگر مسافری درخواست استرداد بلیط خودروی خود را تا ساعت 12 روز قبل از حرکت قطار ثبت کند، تنها 10 از هزینه بلیط پرداخت شده به عنوان جریمه کسر خواهد شد.

در صورتی که نسبت به استرداد بلیط خودروی خود از ساعت 12 ظهر روز قبل تا 3 ساعت مانده به حرکت قطار اقدام کنید، حدود 30 درصد به عنوان جریمه، بر روی مبلغ پرداخت شده اعمال خواهد شد.

همچنین اگر از 3 ساعت مانده تا حرکت قطار بلیط خودرو را کنسل کنید، هزینه بلیط نصف شده و تنها 50 درصد را دریافت خواهید کرد. لازم به ذکر است که امکان استرداد بلیط خودرو با قطار، پس از ساعت قید شده در بلیط و همچنین بارگیری خودرو وجود ندارد.

درصد جریمه کنسلی بلیط خودرو

قوانین استرداد بلیط قطار سال 1401

در گذشته استرداد بلیط در برخی از شرکت های ریلی تنها به صورت حضوری امکان پذیر بوده و مسافران در این شرایط می بایست مدت ها در صف های طویل قرار می گرفتند تا بتوانند بلیط رزرو شده خود را کنسل کنند. اما امروزه قوانین استرداد بلیط قطار به کلی تغییر کرده و مسافران نیز می توانند هم به صورت آنلاین و ورود به سامانه شرکت مورد نظر خود و هم با تماس با کارشناسان آن اقدام به استرداد بلیط نیز کنند که در ادامه مراحل انجام هریک شرح داده می شود.

استرداد بلیط قطار از طریق وب سایت رسپینا

در صورتی که بلیط خود را از رسپینا به روش اینترنتی خریداری کرده باشید و به دلیل تغییر در برنامه های خود، بخواهید برای استرداد آن اقدام کنید، رسپینا این امکان را فراهم کرده است تا علاوه بر خرید، استرداد آن را هم با روش اینترنتی انجام دهید. در ادامه نیز نحوه استرداد بلیط قطار از طریق این سایت را بیان می کنیم.

برای استرداد بلیط قطار از سامانه رسپینا بایستی مراحل زیر را گام به گام انجام دهید.

گام اول

ابتدا باید وارد وب سایت رسپینا به آدرس respina24.ir و سپس از گوشه سمت چپ صفحه، با کلیک بر روی عضویت/ ورود، وارد پنل کاربری خود شوید.

ورود به سایت رسپینا

گام دوم

پس از ورود به پنل، وارد بخش قطار های داخلی شده و بلیط مورد نظر خود را انتخاب نمائید.

انتخاب بلیط

گام سوم

سپس در صفحه بعد، در قسمت “درخواستی دارید؟”، بر روی لیست مسافران کلیک کنید.

انتخاب لیست مسافران

گام چهارم

در مرحله بعد، ابتدا قوانین استرداد بلیط قطار قرار داده شده در بالای صفحه را مطالعه و سپس آن ها را تائید نمائید. در ادامه نیز در قسمت اطلاعات اولیه، ابتدا گزینه “استرداد” را انتخاب و بر روی دکمه “درخواست کد استرداد” کلیک کنید. در اینصورت کد استرداد به شماره تماسی که هنگام رزرو وارد کرده اید، ارسال خواهد شد که بایستی به همراه اطلاعات دیگر در کادر مورد نظر وارد کنید.

درخواست کد استرداد

گام پنجم

پس از این که اطلاعات خواسته شده را وارد کنید، لیستی از مسافرین برای شما در صفحه نمایش داده خواهد شد که باید تیک بلیط خود را فعال کنید. (درصد جریمه نمایش داده می شود)

گام آخر

در مرحله بعد، بایستی شماره کارت به اسم یکی از مسافرین را به همراه کد امنیتی وارد کنید. در اینصورت مبلغ برگشتی به مسافر نمایش داده و باید گزینه تکمیل فرآیند را  انتخاب کنید. در نهایت مبلغ آنی به حساب مسافر واریز و پیامک استرداد ارسال می شود.

پرداخت هزینه بلیط

استرداد تلفنی بلیط قطار

همانطور که گفته شد، شما می توانید با انتخاب رسپینا علاوه بر استرداد آنلاین، به صورت تلفنی و تماس با کارشناسان بلیط خود را کنسل کنید. برای این منظور کافی است با استفاده از شماره های درج شده در پایین صفحه با کارشناسان تماس گرفته و با بیان مشخصات، بلیط خود را کنسل نمائید.

در این مطلب تمامی قوانین استرداد بلیط قطار و همچنین نحوه استرداد بلیط از رسپینا را بیان کردیم. در صورتی که در این خصوص به سوال و یا راهنمایی نیاز داشته باشید، می توانید در قسمت کامنت ها، با ما درمیان بگذارید تا توسط کارشناسان تیم حرفه ای رسپینا پاسخ داده شود. با رسپینا روی زمین نمی مانید.

در زمان رزرو یک کوپه، استرداد بلیط به چه صورت است؟

در صورتی که یک کوپه را رزرو کرده باشید و بخواهید آن را کنسل کنید، لازم است بدانید که کوپه به طور کامل استرداد شده و هیچ یک از مسافران امکان ورود به آن را نخواهند داشت.


آیا برای استرداد بلیط قطار از رسپینا، حتما باید به صورت حضوری اقدام کرد؟

خیر، رسپینا در حال حاضر این امکان را فراهم کرده است تا مسافران بتوانند علاوه بر روش حضوری، به دو صورت اینترنتی و تلفنی نیز بلیط مورد نظر خود را کنسل کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا