راهنمای سفر

راهنمای سفر زمینی به ترکیه با قطار

ترکیه از گذشته، یکی کشورها و مقاصد توریستی پرطرفدار در بین ایرانیان بوده که در همسایگی آن قرار گرفته و از مقاصد ارزان قیمت توریستی نیز محسوب می شود در سفر زمینی به ترکیه با قطار شما احتیاج به گرفتن ویزا و هزینه های مربوط به آن نخواهید بود از این رو این کشور نسبت به سایر کشورها هزینه کمتری را به شما تحمیل خواهند کرد. از طرف دیگر بسیاری از افرادی که قصد دارند از کشورهای اروپایی بازدید کنند.

ترکیه جزو کشورهای اتحادیه اروپا بوده که شما می توانید با هزینه بسیار پایین از این کشور بازدید کنید. برای سفر به ترکیه راه های متعددی وجود دارد که شما می‌توانید بنابر بودجه و علایق خود از طریق هوایی یا زمینی با خرید بلیط قطار و اتوبوس اقدام نمایید. در این نوشته  سفر زمینی به ترکیه با قطار را از شهرهای مختلف بررسی و تفاوت آنها را مقایسه می کنیم. پس در ادامه با رسپینا همراه باشید.

سفر به ترکیه با قطار
سفر زمینی به ترکیه با قطار

سفر زمینی به وان ترکیه با قطار تهران

در صورتی که بلیط قطار تهران وان را دریافت کنید سفری ترکیبی را در پیش رو خواهید داشت. در این سفر ابتدا باید خود را به ایستگاه راه آهن تهران رسانده و پس از سوار شدن قطار این مسیر شهرهای کرج قزوین زنجان تبریز سرماس رازی و کاپی کوی را تا ایستگاه شهر وان ترکیه در پیش خواهید داشت. تمامی مسافران بایستی در شهر کاپ کوی برای بررسی مدارک خود از قطار پیاده شوند.

سفر به ترکیه با قطار تهران آنکارا
سفر زمینی به ترکیه با قطار تهران آنکارا

سفر زمینی به ترکیه با قطار تهران آنکارا

پیش از راه اندازی مسیر تهران آنکارا، گردشگرانی که قصد سفر زمینی به کشور ترکیه را داشتند مجبور بودند، این مسیر را با اتوبوس انجام دهند. اما با راه اندازی این مسیر مسافران می توانند با خرید بلیط قطار تهران آنکارا مستقیما از تهران به آنکارا مستقیما به آنکارا رفته و از آنجا با تغییر قطار خود را به استانبول برسانند.  تا پیش از شروع به کار این قطار بسیاری از مسافران مجبور بودند که سفر خود را با خرید بلیط اتوبوس شروع کنند.

اما با راه اندازی این قطار، مسافران می توانند با امنیت و خیال راحت تری سفر خود را به ترکیه به انجام برسانند. در هر صورت به علت اینکه از ایران قطار مستقیم به استانبول وجود ندارد شما بایستی برای رسیدن به این شهر حداقل یک توقف داشته باشید.

در نظر داشته باشید که سفر قطار از تهران به آنکارا در حدود دو روز از زمان سفر شما را به خود اختصاص خواهد داد که ۵ ساعت از آن را نیز باید بر روی قایق سپری کنید. بنابراین در صورتی که قصد دارید سفر زمینی به ترکیه با قطار خود را از این مسیر بروید، برنامه سفر خود را به گونه ای تنظیم کنید که زمان کافی برای گردش و خرید خود داشته باشید.

از دیگر نکاتی که شما در سفر به ترکیه با قطار در نظر بگیرید این است که در ایستگاه کاپیکوی این کشور شما قادر خواهید بود که بر اساس مقصد مورد نظر خود مسیریابی کنید. برای مثال چنانچه قصد سفر به وان را دارید بایستی در ایستگاه این شهر از قطار پیاده شوید. اما اگر قصد رفتن به پایتخت ترکیه را دارید، مسیر خود را تا استانبول ادامه دهید.

سفر به ترکیه با قطار تهران آنکارا
سفر زمینی به ترکیه با قطار تهران آنکارا

اطلاع از مسیرها به شما کمک خواهد کرد تا مسافرت خود را برنامه ریزی و مدیریت کنید. در نظر داشته باشید که مدت زمان سفر شما تا رسیدن به استانبول با احتساب مدت زمان سفر، بازرسی مدارک و وسایل و. . . حدود 70 الی 80 ساعت خواهد بود. بیشتر قطارهای این مسیر را قطارهای سه ستاره کوپه ای تشکیل داده که باعث می شود فضای راحت تری در اختیار مسافران قرار گیرید.

نوشته های مشابه

در نظر داشته باشید که در حال حاضر و به علت بیماری کرونا خطوط ریلی ایران به ترکیه تعطیل هستند و برای مسافرت زمینی به این کشور باید بلیط اتوبوس تهران آنکارا را تهیه و یا بلیط پرواز این مسیر را بخرید.

ایستگاه های قطار میان مسیر تهران آنکارا

* ایستگاه تبریز در ایران

* ایستگاه سلماس در ایران

* ایستگاه مرزی رازی در ایران ( جهت کنترل پاسپورت و گذرنامه مسافران)

* ایستگاه مرزی کاپی کوی در ترکیه ( جهت کنترل پاسپورت و گذرنامه مسافران )

* ایستگاه وان (پس از آن که 107 کیلومتر از ایستگاه قبل راه را طی کردید به این ایستگاه می رسید )

* اسکله وان و رفتن به اسکله و سوار شدن به کشتی 2 طبقه ( یک سفر 5 ساعته در داخل آب های دریاچه وان)

* ایستگاه تات و رسیدن به پایتخت ترکیه

ایستگاه های قطار میان مسیر تهران آنکارا
ایستگاه هایی که در سفر به ترکیه با قطار در پیش دارید

سفر زمینی به ترکیه با قطار تبریز وان

قطار تبریز به وان از دیگر قطارهایی بوده که به سمت کشور ترکیه حرکت می کنند. در نظر داشته باشید که به علت نزدیکی تبریز به مرزهای ترکیه، این قطار ارزان ترین نرخ را در بین سایر قطارهای ترکیه داشته و شما می توانید با هزینه کمتری به این کشور اروپایی – آسیایی مسافرت نمایید. افرادی که قصد سفر به ترکیه با قطار را دارند، در صورتی که تابعیت ایران داشته باشند نیازی به پرداخت هزینه ویزا نخواهند داشت. اما اتباع سایر کشورهای در این مسیر بایستی هزینه های مربوط به ویزا را پرداخت نمایند.

سفر به ترکیه با قطار تبریز وان
سفر زمینی به ترکیه با قطار تبریز وان

هزینه سفر به ترکیه با قطار

اکنون که مسیرهای قطارهای ایران را به ترکیه بررسی کردیم، به بررسی هزینه های این مسیر خواهیم پرداخت. هزینه سفر ترکیه با قطار از ارزان ترین شیوه های سفر به این کشور بوده که در صورتی که از پیش برنامه ریزی سفر داشته باشید می توانید مسافرت خاطره انگیزی را رقم بزنید. بدین منظور می توانید مقاله 13 قدم برای برنامه ریزی با هواپیما را مطالعه نمایید. اکنون به بررسی پارامترهای تاثیر گذار در قیمت خرید بلیط قطار در این مسیر خواهیم پرداخت:

تاریخ و بازه زمانی خرید سفر زمینی به ترکیه با قطار

بلیط قطار نیز همانند سایر کالا و خدماتی که به مشتریان ارائه می شود نرخ آن براساس عرضه و تقاضا تعیین شده و در صورتی که تقاضا مشتریان این مسیر کاهش یابد به طبع آن، بهای بلیط نیز کاهش خواهد یافت. در بازه های زمانی و بنا به دلایل مختلف از جمله برگزاری رویداد های ورزشی، فرهنگی، و یا شرایط آب و هوایی کشور ترکیه و شهر های مسیر، اتمام تعطیلات نوروزی، کاهش یا افزایش قیمت لیر و. . . قیمت بلیط قطار ترکیه تغییر خواهد کرد.

در صورتی که قصد کاهش هزینه های سفر خود را دارید، مسافرت خود را به فصولی که گردشگر کمتری دارند به تعویق بیندازید تا هزینه کمتری برای بهای بلیط خود بپردازید.  

تاریخ و بازه زمانی خرید سفر به ترکیه قطار
تاریخ سفر زمینی به ترکیه با قطار

امکانات شرکت های ریلی در سفر زمینی به ترکیه با قطار

قطارهای ناوگان ریلی ایران شرایط یکسانی نداشته و امکانات و خدمات متفاوتی را به مسافران خود ارائه می دهند. بر همین اساس بلیط های آنها نرخ گذاری می شود. به طوری که بلیط قطار 4 تخته به خاطر امکانات فوق العاده ای که در اختیار مسافران خود قرار می دهد نسبت به قطارهای 6 تخته، اختلاف قیمتی فاحشی دارد.

از اینرو افرادی که قصد دارند به هر قیمتی سفر خود را با هزینه کمتری به انجام برسانند. قطارهای 6 تخته گزینه مناسب تری می باشد. اما چنانچه شما قصد دارید این سفر را آسودگی بیشتری به انجام برسانید، قطارهای 4 تخته این مسیر را انتخاب نمایید.

امکانات شرکت های ریلی در سفر به ترکیه با قطار
سفر زمینی به ترکیه با قطار

پس از آشنایی با هزینه های بلیط قطار و عوامل تاثیر گذار بر قیمت این وسیله نقلیه، به سایر هزینه هایی که شما در رسیدن به شهرهای ترکیه در پیش دارید خواهیم پرداخت:

 – هزینه دریافت ویزا در ایستگاه های مرزی (در صورتی که تابعیت کشوری به جز ایران را داشته باشید.)

-خرید بلیط قطار به یکی از مقاصد آنکارا یا وان

– خرید مجدد بلیط قطار برای سفر با استانبول

– هزینه قایق سواری و کروز دریاچه وان (در صورتی که قطار تهران وان را انتخاب نموده و قصد رفتن به استانبول را داشته باشید.)

و سایر هزینه های جانبی

با توجه به تمامی موارد گفته شده سفر به ترکیه یکی از ارزانترین مقاصد مسافرتی خارجی در بین سایر کشورهای همسایه ایران بوده و در صورتی که زمان کافی برای مسافرت داشته باشید سفری کاملا مقرون به صرفه محسوب می شود.

هزینه های سفر به ترکیه با قطار
سفر زمینی به ترکیه با قطار

توصیه های لازم برای سفر ریلی

در نظر داشته باشید که ایستگاه های راه آهن در برخی از شهرها خارج از شهر قرار گرفته و بنابراین پیش از سفر، راه های دسترسی، موقعیت جغرافیایی و فاصله ایستگاه را محل اقامت خود چک نمایید. در صورت لزوم با ایستگاه های تاکسی هماهنگی کنید تا مشکلی برای رفت و آمد نداشته باشید. چنانچه هتل شما ترانسفر را پشتیبانی کند دیگر نگرانی بابت رسیدن به هتل پس از سفر به ترکیه با قطار نخواهید داشت.

در نظر داشته باشید که هرچند هزینه های هتل های نزدیک حومه شهر ممکن است ارزان تر به نظر بیایند ولی شما برای رفت و آمد خود به درون شهر و بازدید از شهر بایستی هزینه های داخل شهری پرداخت نموده و مدتی از زمان خود را در ترافیک مانده تا مقاصد مورد نظر خود برسانید. همچنین در صورتی که قصد دارید در هزینه های سفر خود صرفه جویی کنید. بایستی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نموده تا سفر ارزان تری را تجربه نمایید.

پیشنهاد می شود پیش از سفر خود از وضعیت آب و هوایی شهر مورد نظر خود آگاهی یافته و بر اساس وضعیت آن منطقه اقدام به بستن وسایل خود نمایید. از دیگر وسایلی که پیشنهاد می شود که در سفر خود همراه داشته باشید، به علت مسافت حدود 80 ساعته این مسیر، همراه داشتن وسایل سرگرمی می تواند خستگی راه را کاهش دهد.

پیشنهادهایی لازم برای سفر ریلی
پیشنهادهایی لازم برای سفر ریلی

سخن آخر

در این مقاله به سفر زمینی به ترکیه با قطار پرداختیم و فاکتور های مهم و تاثیر گذار بر قیمت این وسیله نقلیه را با یکدیگر بررسی کردیم. در ادامه راهکار هایی معرفی کردیم که سفر خود را با هزینه کمتری به انجام برسانید. امیدواریم شما نیز از خواندن این مطلب لذت برده باشید لطفا نظرات و تجربیات خود را در همین صفحه با ما درمیان بگذارید.

از چه شهرهایی می توانیم بلیط برای سفر زمینی به ترکیه با قطار را تهیه کنیم ؟

معروف ترین شهرهایی که به کشور ترکیه قطار دارند، مسیرهای تهران وان، تهران ترکیه و تبریز وان می باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا