ترس از سفر و راه های مقابله با آن

بارها شده است با افرادی مواجه شوید که با بهانه های مختلفی، چون نداشتن وقت کافی برای سفر، نداشتن هزینه و. . . حاضر به رفتن به سفر نشوند. اما باید بدانید که در بیشتر مواقع، ممکن است که همه این بهانه ها، تنها به دلیل ترس از سفر باشد. افراد بیشتر به این دلیل که نمی دانند در سفر ممکن است با چه اتفاقاتی رو به رو شوند، از سفر کردن اجتناب می کنند.

ترس از سفر و راه های مقابله با آن

ترس های انسان در سفر

ترس از سفر نشانه های مختلفی دارد که با اصطلاح هودوفوبیا شناخته شده است. ترس از سفر به یک مکان جدید، ناتوانی در ترک خانه، ترس از سوار شدن وسایل نقلیه و. . . همگی از گونه های مختلف هودوفوبیا می باشند که در هر فرد نشانه ها و بروز آن متفاوت است. در ادامه به برخی از ترس هایی که ممکن است افراد در سفر با آن ها مواجه شوند، اشاره می کنیم . همراه ما باشید.

ترس از سفر با هواپیما و راه های مقابله با آن

افراد زیادی وجود دارند که فکر می کنند، در سفرهای زمینی نسبت به سفرهای هوایی احتمال مرگ بسیار بیشتر است. اما در مقابل افرادی هم هستند که پرواز در یک زمان با سرعت زیاد برایشان با اضطراب همراه بوده که این ترس در بین افراد معمولا شایع تر است. این ترس گاهی با تصور برخی اتفاقات رخ می دهد. برای مثال برخی از ارتفاع می ترسند، شماری از اینکه در یک فضای بسته به مدت طولانی بمانند، ترس دارند و تعدادی هم تصور می کنند در میانه های پرواز در هواپیما باز شود و دلایل بسیار دیگری که منجر به سفر نکردن افراد می شود. اما راه های زیادی وجود دارد که می تواند به این ترس غلبه کرده و آن را کاهش دهد که در ادامه به آن ها می پردازیم:

ترس از سفر با هواپیما در زمانی رخ می دهد که هواپیما تکان می خورد. اما ترس از این تکان خوردن، می تواند بسیار راحت تر از رانندگی در جاده ها و یا قایقرانی در دریای طوفانی باشد. همچنین با فناوری های پیشرفته ای که امروزه وجود دارد، خلبانان می توانند اختلالات و نابسامانی هایی که ممکن است در طول پرواز رخ دهد، را پیش بینی کرده و بتوانند بهترین راه برای پروازی راحت را برای مسافران انتخاب کنند.

آگاهی از مزایا و ویژگی های ایمنی داخلی هواپیما

اولین مزیت سفر با هواپیما سرعت آن است. این مزیت زمانی مفید واقع می شود که شما به هر دلیلی زمان زیادی برای سفر ندارید و با استفاده از آن می توانید در زمان خود صرفه جویی کرده و مدت بیشتری را در مقصد برای انجام تفریح و یا جلسه کاری خود داشته باشید. به عنوان مثال برای سفر به کیش که دارای تفریحات و دیدنی های بسیاری است، می توانید بلیط هواپیما مشهد کیش یا از هر مبدا دیگر را رزرو کرده و از زمان خود نهایت استفاده را ببرید. بیشتر افراد در سفر با هواپیما در زمانی که صداهای عجیبی تولید می شود، دچار ترس و اضطراب شده و نمی توانند در این شرایط خود را آرام نگهدارند. اما باید بدانید که این مشکل به دلیل عدم آگاهی از ویژگی های ایمنی و نحوه طراحی هواپیما است. بنابراین آشنایی با اصول اولیه با نحوه عملکر هواپیما می تواند در کاهش اضطراب نیز موثر بوده و کمک کند.

صحبت کردن با مهمانداران هواپیما

مهمانداران در هواپیما همیشه در کنار مسافران می باشند و با بررسی همه جوانب در تلاش هستند که بهترین احساس را در طول پرواز داشته باشند. مهمانداران هواپیما، آموزش های لازم را برای مقابله با مشکلاتی که ممکن است در طول پرواز برای مسافران پیش بیاید، را دیده اند. پس با صحبت کردن با آن ها می توانند ترس ناشی از سفر با هواپیما را در خود کاهش دهند.

ترس از تنها سفر کردن

عده ای از افراد وجود دارند که شاید در طول سال چندین سفر را به تنهایی تجربه کرده باشند و در مقابل برای برخی از افراد سفر کردن به تنهایی، بسیار ترسناک باشد.ترس از سفر کردن به تنهایی گاهی ممکن است به دلیل نداشتن همسفر مناسب باشد. در این صورت تور های گروهی می توانند بهترین انتخاب برای سفر باشند. در این تور ها، علاوه بر آشنایی با افراد جدید، هیچ نگرانی بابت برنامه سفر خود نخواهید داشت.

ترس از تنها سفر کردن

ترس از تفاوت زبان در سفر

یکی از دلایل ترس انسان ها از سفر کردن است. ممکن است برای شما پیش آمده باشد که در زمان سفر به یک شهر، با افرادی رو به رو می شوید که زبان های متفاوت صحبت می کنند، که شما هیچ از آن ها سر در نمی آورید وباعث می شود دچار وحشت شوید. برای مقابله با این ترس می توانید از برنامه های ترجمه و لغت نامه ها کنید.

ترس از غذاهای ناآشنا و بیمار شدن

شماری از افراد علاوه بر زبان و فرهنگ، ممکن است که با غذا هایی که در مقصد خود می بینند هم دچار دلهره شوند. چرا که در برخی از شهر ها غذاهای عجیب و غریبی وجود دارد که ممکن است با مذاق آن ها جور در نیاید. بنابراین می توانند با بالا بردن اطلاعات در خصوص مقصد خود قبل از سفر، از بروز این دلهره تا حد زیادی جلوگیری کنند. همچنین بهتر است در ابتدا غذا های محلی مقصد را انتخاب کنند و در صورت امکان دارو های مورد نیاز را به همراه داشته باشند.

ترس از دزدیده شدن وسایل

از دیگر مشکلات سفر کردن، دزدیده شدن وسایل و یا هزینه های غیر معقولی است که باید در قسمت های مختلف سفر پرداخت کنند، می باشد که ممکن است از آن ها سوء استفاده شود. پس خوب است در مورد مقصدی که انتخاب می کنید، اطلاعات کافی داشته باشید. همچنین اگر دارای وسایل ارزشمندی هستید، بایستی جایی امن را برای آن در نظر بگیرید.

ترس از دزدیده شدن وسایل در سفر

ترس از گم شدن

ترس از گم در مقصد باعث شده است که برخی از افراد، در مقصد خود فراتر از محل اقامت خود نروند. بهتر است که برای بالا بردن تجربه تان، گاهی گم شوید و در صورت گم شدن دچار هیچ دلهره ای نشوید. چرا که اپلیکیشن های کاربردی در سفر وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. همچنین می توانید از مردم محلی هم کمک بگیرید.

ترس از گم شدن در سفر

تمرین پرواز داشته باشید

افراد می توانند قبل از سفر با هواپیما، کلاس هایی را برای آشنایی با پرواز بگذرانند تا در زمانی که خود به عنوان مسافر در هواپیما قرار می گیرند، با نحوه عملکرد هواپیما آشنا باشند.

تاثیر صندلی در ترس از پرواز

اگر ترس از ارتفاع دارید یا احساس بی قراری می کنید، می توانید با صحبت کردن با مهماندار و یا فردی که در کنار شما است، صحبت کنید تا در صورت امکان، صندلی مناسب برای نشستن پیدا کنید.

تاثیر صندلی در ترس از پرواز

از یک وسیله برای پرت کردن حواس خود استفاده کنید.

در زمانی که در هواپیما قرار دارید می توانید حواس خود را با تماشا کردن فیلم، گوش دادن به موزیک، پادکست و... به طور کلی پرت کنید.

برای غلبه بر این ترس بهتر است هر طور شده پرواز با هواپیما را امتحان کنید.

از بهترین راه های مقابله با این ترس، مواجه شدن و انجام دادن آن است. اگر برای یک بار با هواپیما سفر کنید، می توانید با ترس های ناشی از آن را به حدی کاهش دهید و این بهترین راه برای مقابله با ترس است.

علائم ترس از سفر

افرادی که دچار سفر هراسی هستند، ممکن است در زمانی که در سفر هستند و یا حتی به سفر فکر می کنند، نتوانند بر ترس خود مقابله کنند و در نهایت بر روی ترس خود متمرکز می شوند. از نشانه های ترس از سفر در انسان ها می توان به افزایش فشار خون و ضربان قلب، تنفس سریع و پیاپی، سرگیجه، خشک شدن آب دهان و... اشاره کرد.

راه های مقابله با ترس از مسافرت

ترس از سفر دارای راه هایی برای مقابله است که می توانیم آن را کنترل کنیم. در ادامه راه های مقابله با ترس از مسافرت و سفر را بررسی می کنیم. همراه ما باشید.

مشخص کردن مسیر سفر قبل از حرکت

اگر تصمیم دارید به صورت زمینی به مسافرت بروید، بهتر است قبل از حرکت، مسیر خود را شناخته و نقاطی که می توانید توقف کنید، را برای خود مشخص کنید. همچنین اگر سفری هوایی یا با قطار را پیش رو دارید، می توانید چند ساعتی قبل از حرکت به ایستگاه های مورد نظر بروید و با محیط آشنا شوید.

استفاده از اینترنت

می توانید پیش از سفر برای بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز در خصوص مقصد، به اینترنت مراجعه کنید. با این کار می توانید برای سفر خود برنامه ریزی کرده و وسایلی را با خود ببرید که در سفر به آن ها نیاز خواهید داشت.

تجسم سفر در ذهن

می توانید قبل از سفر به صورت مجازی در ذهنتان، جاهایی که می توانید بروید را مجسم کنید. در فرودگاه در لحظه ای که وارد هواپیما می شوید و بر روی صندلی نشسسته اید را ببینید. بر اساس پژوهش های انجام شده، فکر کردن و تجسم سفر از قبل، یکی از عوامل کاهش دهنده استرس و سبب ایجاد اعتماد به نفس می باشد.

ترس از سفر با هواپیما

استراحت و خوابیدن قبل از سفر

بهتر است قبل از شروع سفرتان، خوب استراحت کنید و به تغذیه خود اهمیت دهید. چرا که یکی از دلایلی که باعث ایجاد استرس می شود، کم خوابی و کم آبی بدن می باشد.

از خوردن نوشیدنی های الکلی، مصرف دارو های روان گردان و. . . جلوگیری کنید

اغلب افراد برای کاهش اضطراب ناشی از سفر، از قرص خواب استفاده می کنند. اما این را بدانید که در برخی مواقع می تواند برعکس عمل کند و بیشتر شما را درگیره دلهره و استرس کند. بهتر است برای کاهش استرس، ابتدا با دکتر خود صحبت کرده و از دارو های ضد استرسی که برای شما تجویز می شود، استفاده کنید.

چه زمانی باید برای درمان ترس از سفر کردن، به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر ترس شما بیش از حد است و باعث ایجاد آشفتگی در زندگیتان شده است، بهتر است از یک پزشک و یا مشاور کمک بگیرید. این افراد می توانند با استفاده تکنیک های خاص و با تجویز دارو های ضد اضطراب، ریشه ترس شما را شناسایی و به شما کمک کنند تا بتوانید بر آن غلبه کنید.