رسپینا
دانستنی ها

صفر تا صد عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور به عنوان مالیاتی برای پروازهای خارجی از مسافران دریافت شده که این مالیات در بهبود امکانات و ارتقاء خدمات در فرودگاه ها هزینه می شود. پس از خرید بلیط هواپیما و هنگامی که در فرودگاه حاضر شدید باید این مبلغ را از طریق شعب بانک ملی و یا مراجعه به سایت سداد (sadadpsp.ir) پرداخت کنید. هزینه عوارض خروج از کشور در سال 1401 برای اولین تا سومین سفر خارجی به ترتیب 400، 600 و 800 هزار تومان است. البته برخی مسافران مانند دانشجویان و افراد بیمار و دچار معلولیت، تحت شرایط از پراخت عوارض معاف هستند.

هزینه عوارض خروج از کشور 1401

قوانین عوارض خروج از ایران در سال های مختلف، قوانین مختلفی دارد که آخرین نرخ اعلام شده برای عوارض خروج از کشور زمینی و هوایی در سال 1401 به شرح زیر است. پس از خرید بلیط هواپیما خارجی باید نسبت به پرداخت این عوارض اقدام کنید.

نوع سفرمرتبه اولمرتبه دوممرتبه سوم به بعد
سفرهای عادی400 هزار تومان600 هزار تومان8000 هزار تومان
زائر حج تمتع و عمره132 هزار تومان198 هزار تومان264 هزار تومان
عتبات عالیات (مرز هوایی)37500 تومان45 هزار تومان45 هزار تومان
عتبات عالیات (زمینی)12500 تومان15 هزار تومان15 هزار تومان
مسافر مرز نشین (مرز هوایی)75 هزار تومان600 هزار تومان800 هزار تومان
مسافر مرز نشین (مرز زمینی)25 هزار تومان600 هزار تومان800 هزار تومان

نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور

برای پرداخت عوارض خروج از کشور می توانید به صورت حضوری در فرودگاه و یا اینترنتی اقدام کنید. این روش ها به شرح زیر است:

پرداخت آنلاین عوارض خروج از کشور

برای پرداخت آنلاین عوارض خروج از کشور می توانید وارد پایگاه اینترنتی مربوطه به نشانی sadadpsp.ir شوید. پس از ورود در قسمت بالایی سایت در بخش خدمات روی پرداخت عوارض کلیک کنید تا وارد صفحه مربوطه شوید. سپس با تکمیل اطلاعات خواسته شده می توانید هزینه عوارض را پرداخت کنید.

پرداخت عوارض خروج از کشور
پرداخت عوارض خروج از کشور

پرداخت عوارض خروج از کشور بانک ملی

در صورتی که می خواهید عوارض سفرهای خارجی را به صورت حضوری پرداخت کنید، می توانید به شعبه های ارزی بانک ملی رفته و با تکمیل فرم مربوطه، هزینه آن را پرداخت و رسید را دریافت نمایید.

پرداخت از طریق دستگاه های خودپرداز

می توانید با استفاده از دستگاه های GSS که نوعی دستگاه خدمات غیر نقدی است، عوارض خروج از کشور را پرداخت کنید. این دستگاه های در فرودگاه های بین المللی مانند فرودگاه امام خمینی وجود دارد.

پرداخت عوارض با اپلیکیشن ایوا

علاوه بر این شما می توانید با نصب اپلیکیشن ایوا از طیق بازار یا گوگل پلی و ثبت نام در آن، نسبت به پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام نمایید.

عوارض خروج از کشور برای عراق۱۴۰۱

عوارض خروج از کشور برای عراق زمینی با هوایی متفاوت است. عوارض خروج از کشور اربعین که به صورت زمینی می باشد به ترتیب برابر 12500 برای سفر اول و 15 هزار تومان برای سفرهای بعدی است. در سفرهای هوایی هزینه عوارض برای سفر اول 37500 تومان و سفرهای بعدی 45 هزار تومان است.

عوارض خروج از کشور عراق
عوارض خروج از کشور عراق

چه افرادی نیاز به پرداخت عوارض خروج از کشور ندارند؟

قانون عوارض و مالیات خروج از کشور در هر سال تغییر می کند و شرایط ثابتی ندارد. بطور مثال در سالیان گذشته کودکان از پرداخت عوارض معاف بودند اما در سال 1401 این قانون وجود نداشته و کودکان نیز باید عوارض پرداخت کنند. با این وجود در سال 1401، افراد زیر از پرداخت عوارض معاف هستند.

  • دانشجویان
  • افراد مقیم کشورهای دیگر
  • خدمه پرواز و همچنین خدمه کشتی در سفرهای دریایی
  • جانبازان و بیمارانی که به منظور تکمیل دوره درمان به کشور دیگری سفر می کنند.
  • همراه بیماران شامل تخفیف 40 الی 60 درصدی هستند

عوارض خروج از کشور برای دانشجویان

یکی از گروه های معاف از پرداخت عوارض، دانشجویان هستند. به دلیل اقامت دانشجویان در کشور مقصد به منظور تحصیل، در قانون سال 1401، دانشجویان از پرداخت عوارض معاف هستند. البته دانشجویان باید در سامانه مشارک دانشجو (نشا) ثبت نام کنند تا اطلاعات آن ها در این سامانه تایید شود. علاوه بر این دانشجویان باید در سفارت پرونده تشکیل دهند که باید گواهی اشتغال به تحصیل و همچنین مهر اجازه خروج از کشور را ارائه دهند.

پرداخت عوارض برای دانشجویان
پرداخت عوارض برای دانشجویان

به این دلیل که دانشجویان ترم اول نمی توانند گواهی اشتغال به تحصیل ارائه دهند، باید عوارض خروج را در سفر اول پرداخت کنند. هزینه عوارض خروج از کشور برای دانشجویان در سال 1401 برای سفر اول، دوم و سوم به ترتیب برابر 220، 330 و 440 هزار تومان است. البته این در صورتی است که دانشجویان برای دریافت ویزا و انجام مراحل ثبت نام به کشور مقصد می روند. همچنین ذکر این نکته ضروری است که دانشجویان در صورتی معاف هستند که فاصله بین سفرهای آن ها حداقل 3 ماه باشد.

عوارض خروج از کشور برای مقیم خارج

ایرانیانی که اقامت یکی از کشورهای دیگر را دریافت کرده اند نیز از پرداخت مالیات معاف هستند. این افراد باید از سوی وزارت کار، کارنامه شغلی دریافت کرده باشند. البته با وجود وضع قانون معافیت این افراد، در برخی موارد، هزینه خروج در فرودگاه از این افراد دریافت شده است.

زمان پرداخت عوارض خروج از کشور

برای پرداخت عوارض خروج، زمان خاصی تعیین نشده است اما می توانید تا نیم ساعت قبل از پرواز، نسبت به پرواز آن اقدام کنید. البته بهتر است که هرچه زودتر این عوارض را پرداخت کنید تا در فرودگاه معطل نشوید. ضمن اینکه در صورتیکه پس از پرداخت عوارض، سفر شما به هر دلیلی لغو شد، رسید پرداخت را نزد خود نگه دارید. شما می توانید در سفرهای بعدی با ارائه این رسید بدون پرداخت عوارض اضافه به سفر بروید.

عوارض خروج از کشور
عوارض خروج از کشور

آیا هزینه خروج از کشور به مقصد کشورهای مختلف متفاوت است؟

بطور کلی هزینه عوارض با توجه به شرایط مسافر، نوع سفر هوایی و زمینی و همچنین نوع سفر متفاوت است. بطور مثال عوارض خروج از کشور برای ترکیه با عراق به دلیل سفر زیارتی به عراق متفاوت است. هنگام پرداخت عوارض خروج از کشور در سامانه سداد، در یکی از گزینه ها باید نوع سفر را انتخاب کنید که با توجه به این گزینه ها، میزان عوارض پرداختی شما مشخص خواهد شد. برای استعلام عوارض خروج از کشور نیز می توانید با تکمیل این اطلاعات، در سامانه سداد اقدام نمایید. در صورتی که اطلاعات و یا تجربه ای در رابطه با نرخ و نحوه پرداخت عوارض دارید، در قیمت کامنت ها با مخاطبان دیگر در میان بگذارید.

سوالات متداول عوارض خروج از کشور

هزینه عوارض خروج از کشور در سال 1401 چقدر است؟ چه افرادی از پرداخت عوارض معاف می باشند؟

هزینه عوارض خروج از کشور برای سفر اول، دوم و سوم به ترتیب 400، 600 و 800 هزار تومان است. دانشجویان، افراد بیمار و جانباز که برای درمان سفر می کنند، افراد مقیم کشورهای دیگر و خدمه پرواز از پرداخت عوارض معاف هستند.

عوارض خروج از کشور برای عراق۱۴۰۱ چقدر است؟

عوارض خروج از از کشور برای عراق برابر 12500 برای سفر اول و 15 هزار تومان برای سفرهای بعدی است. در سفرهای هوایی نیز برای سفر اول 37500 تومان و سفرهای بعدی 45 هزار تومان است.

چگونه می توان عوارض خروج از کشور را پرداخت کرد؟ زمان پرداخت عوارض تا چه زمانی است؟

شما می توانید به صورت اینترنتی و در سامانه سداد یا اپلیکیشن ایوا، عوارض را پرداخت کنید. همچنین با مراجعه به شعب بانک ملی نیز امکان پرداخت حضوری وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا