رسپینا
دانستنی ها

معرفی بهترین صندلی های بوئینگ یا ایرباس

اگر شما در موارد معدودی برای سفر اقدام به رزرو بلیط هواپیما می کنید، شاید قیمت بلیط از راحتی صندلی برای شما مهم تر باشد. اما برای افراد کثیرالسفر، به ویژه برای افرادی که به دلیل شرایط شغلی مجبور به استفاده مداوم از هواپیما هستند، این موضوع اهمیت خاصی دارد. بوئینگ و ایرباس بیشترین تعداد هواپیما را در پروازهای داخلی به خود اختصاص داده و به دلیل تفاوت کیفیت آن ها‌، انتخاب صندلی های بوئینگ یا ایرباس در راحتی سفر موثر است.

نحوه رزرو صندلی های بوئینگ یا ایرباس

برای انتخاب صندلی های بوئینگ یا ایرباس شما ابتدا باید بلیط آن را رزرو کنید. بدین منظور می توانید در سایت رسپینا طبق مراحل زیر اقدام کنید:

  1. در صفحه بلیط هواپیما، مبدا و مقصد را انتخاب کرده و وارد صفحه لیست پروازها شوید.
  2. در این صفحه لیست کاملی از بلیط های موجود را مشاهده می کنید که در هر بلیط مشخصات متفاوتی را می توانید مشاهده کنید. در قسمت پایین اطلاعات بلیط می توانید نوع هواپیما و یا مدل آن را مشاهده کنید.
  3. پس از انتخاب بلیط باید اطلاعات مسافرین و اطلاعات تماس را وارد کنید.
  4. سپس با تایید نهایی می توانید بلیط هواپیما بوئینگ یا ایرباس را رزرو کنید.
خرید بلیط هواپیمایی بوئینگ و ایرباس
خرید بلیط هواپیمایی بوئینگ و ایرباس

البته امکان انتخاب صندلی هنگام رزرو بلیط وجود ندارد. ولی می توانید با مراجعه به ایرلاین ارائه دهنده بلیط، صندلی خود را در 72 ساعت قبل از پرواز رزرو کنید.

ویژگی صندلی های بوئینگ یا ایرباس

هواپیمای بوئینگ مربوط به شرکت آمریکایی بوده که در واشنگتن قرار دارد. اما ایرباس به شرکتی اروپایی در هلند متعلق است و کارخانه های مختلفی در سراسر اروپا دارد. در مقایسه فضای داخلی این دو هواپیما می توان گفت که هواپیمای ایرباس فضای بیشتری نسبت به بوئینگ دارد. به طور مثال می توان به خانواده هواپیماهای A320 اشاره کرد که صندلی های آن حدود 1 اینچ از صندلی های بوئینگ 757 بزرگتر بوده و فضای بیشتری برای آرنج دارد.

صندلی های بوئینگ یا ایرباس با توجه به مدل آن ها با یکدیگر متفاوت هستند. هواپیمای بوئینگ 767 صندلی های راحتی دارد که پروازی راحت را در پروازهای اکونومی ایجاد کرده است. بوئینگ 777 صندلی های بزرگی داشته که طرح 3-3-3 داشته ولی در بعضی ایرلاین های داخلی تعداد این صندلی ها افزایش یافته است.

برای مسیرهای داخلی بوئینگ بهتر است یا ایرباس؟

ایرلاین های مختلف مانند ایران ایر و ماهان از هواپیماهای ایرباس و بوئینگ در مسیرهای پرترد مانند تهران، تبریز، مشهد و شهرهای دیگر استفاده می­ کنند. جزئیات این مسیرها در ادامه توضیح داده شده است.

نوشته های مشابه

صندلی های ایرباس در مسیرهای داخلی

از بهترین هواپیماهای ایران، A330 و A340 بوده که توسط ایرلاین ماهان خریداری شده است. این هواپیما دارای ردیف هایی با 8 صندلی  بوده که عرض آن حدود 46 سانتی متر است ولی برخی از آنها در ایران دارای ردیف­های 9 تای است. در رتبه بعدی، هواپیمای A320 و A310  قرار داشته که ایرلاین ایران ایر این هواپیماها را در اختیار دارد. عرض صندلی های A320، 45 سانتی متر و عرض صندلی A310، 41 سانتی متری است. همچنین از مهم ترین ایرلاین های دارای هواپیمای ایرباس می توان به ایرلاین های ایرلاین ایران ایر با 22 فروند ایرباس، ماهان ایر با 52 فروند ایرباس و ایرلاین معراج با 5 فروند ایرباس اشاره کرد.

صندلی ایرباس
صندلی ایرباس

صندلی های بوئینگ در مسیرهای داخلی

این خانواده شامل چندین نوع هواپیما می باشد که از مهم ترین آن ها می توان به بوئینگ MAX737 اشاره کرد. این هواپیما که ظرفیتی برابر 172 نفر را دارد، فاصله صندلی های آن در ردیف های فشرده 74 سانتی متر، در نوع اکونومی 81 سانتی متر است. همچنین بوئینگ 747 از هواپیماهای پهن پیکر بوده و ظرفیتی حدود 550 نفر دارد و عرض صندلی های آن از 45 سانتی متر است که ایرلاین ماهان و ایران ایر این هواپیما را در اختیار دارند.

مهم ترین ایرلاین های دارای هواپیمای بوئینگ شامل ایرلاین ایران ایر با 5 فروند بوئینگ 747 و ماهان ایر با دو فروند بوئینگ 747-300 و ایرلاین آسمان با 6 فروند بوئینگ 727-200 و 2 فروند بوئینگ 737-400 می باشند.

صندلی بوئینگ 747
صندلی بوئینگ 747

وضعیت هواپیماهای ایرباس و بوئینگ در شرایط تحریم

ناوگان هواپیمایی در ایران به دلیل وجود شرایط تحریم توانایی رقابت با ایرلاین های خارجی را ندارد. صندلی های بوئینگ یا ایرباس موجود در ایران به دلیل فرسوده شدن برخی هواپیماها کیفیت خود را از دست داده اند. هواپیماهای موجود در ایران مربوط به چندین سال گذشته است که قرار بود بعد از معاهده برجام تعدادی هواپیما به ایران ارسال شود که این اتفاق رخ نداد. به همین دلیل کیفیت هواپیماها و صندلی ها در سفرهای داخلی با یکدیگر تفاوت زیادی ندارد اما در بعضی موارد با توجه به نوع پرواز می توان صندلی های راحت تری را انتخاب کرد.

برای مسیرهای خارجی صندلی های بوئینگ یا ایرباس را رزرو کنیم؟

با توجه به اینکه در پرواز خارجی بحث تحریم معنایی ندارد، هواپیماهای روز دنیا در این ایرلاین ها تردد دارند. ترکیش ایرلاینز با داشتن 335 فروند هواپیما جزء بزرگترین ایرلاین ها است. این ایرلاین مقصدهای مختلفی از تهران به سمت شهرهای مهم در کشورهای مختلف دارد که مهم ترین پرواز ها با هواپیماهای ایرباس A350 و هواپیمای بوئینگ 787 صورت می گیرد. صندلی های ایرباس A350 برابر 43 سانتی متر و صندلی های 787 برابر 42 سانتی متر است، در نتیجه صندلی های A350 نسبتا بهتر می باشد.

صندلی بوئینگ 777
صندلی بوئینگ 777

قطر ایرویز نیز با داشتن هواپیمای A380  و بوئینگ 787 جزء با کیفیت ترین ایرلاین ها است. مهم ترین مسیر این ایرلاین در ایران از تهران و مشهد به دوحه قطر و سایر شهرها در کشورهای دیگر است. صندلی های A380 برابر 45 سانتی متر است و صندلی بزرگتر از بوئینگ 787 است. و امارات ایرلاینز نیز با داشتن 300 فروند، بزرگترین ایرلاین خاورمیانه است که از هواپیماهای A380 و بوئینگ 777 بهره می برد. عرض صندلی های بوئینگ 777 برابر 43 سانتی متر است و از صندلی های A380 کوچکتر است. پس مسافرت با A380 گزینه مناسب تری است.

چگونه بفهمیم پرواز ما با چه هواپیمایی انجام می شود؟

بهترین هواپیماهای استفاده شده در مسیرهای داخلی، بیشتر در مسیرهای پرتردد مانند پرواز تهران مشهد، تهران کیش و غیره استفاده می شود. همچنین نوع هواپیما در مسیرهای خارجی مختلف متفاوت بوده و متغیر است. نوع هواپیمایی که رزرو کرده اید در قسمت اطلاعات پرواز ثبت شده است که می­ توانید هنگام رزرو بلیط نیز آن را مشاهده کنید. شما می توانید در سایت رسپینا جزئیات مربوط به پرواز مانند نوع هواپیما را مشاهده کنید. پس از وارد کردن مبدا، مقصد و تاریخ پرواز، در صفحه باز شده مشخصات مربوط به بلیط نشان داده خواهد شد. 

سخن پایانی

راحت بودن صندلی به ویژه در پروازهای طولانی، جزء گزینه های اصلی برای آسایش در هواپیما است. در این مقاله توضیح مختصری از انواع پرواز و صندلی های آن و همچنین نوع هواپیما و ایرلاین داده شد. در مجموع برای پروازهای داخلی، صندلی های هواپیماهای ایرباس نسبت به بوئینگ راحت تر است و در پروازهای خارجی هواپیماهای A380  به دلیل داشتن صندلی های بزرگتر گزینه مناسب تری می باشد. در صورتی که با هواپیمای ایرباس یا بوئینگ سفر کرده اید، تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

برای مسیرهای داخلی بوئینگ بهتر است یا ایرباس؟

از نظر راحتی، سایز صندلی های هر دو هواپیما تقریبا در یک رنج قرار دارد، اما بطور کلی در ناوگان هوایی حال حاضر ایران، هواپیماهای ایرباس کیفیت صندلی بالاتری دارند.

آیا می توانیم هنگام رزرو بلیط، صندلی خود را انتخاب کنیم؟

خیر. شما می توانید برای برخی ایرلاین ها 72 ساعت قبل از پرواز، صندلی خود را انتخاب کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا