رسپینا
راهنمای سفر

مراحل سوار شدن به هواپیما بعد از خرید بلیط

پس از اینکه بلیط هواپیما را به صورت آنلاین خریداری کردید باید با توجه به زمان پرواز خود، به فکر اقدامات بعد از آن باشید. یکی از مراحل سوار شدن به هواپیما، زمان بندی برای حضور به موقع در فرودگاه و بررسی چمدان برای میزان بار مجاز است. شما می توانید کارت پرواز را برای برخی ایرلاین ها به صورت اینترنتی تهیه کرده و وزن چمدان را به صورت آنلاین ثبت کنید تا مدت زمان کمتری در صف گیت باشید.

مراحل بعد از خرید بلیط هواپیما
مراحل بعد از خرید بلیط هواپیما

مراحل سوار شدن به هواپیما

مراحل سوار شدن به هواپیما از لحظه ورود به فرودگاه شروع شده و تا هنگام پیاده شدن از هواپیما ادامه دارد. هنگامی که در فرودگاه حضور یافتید باید منتظر باشید که نوبت پرواز شما برسد. در فرودگاه ها نمایشگری وجود دارد که زمان حرکت پروازها بر اساس شماره پرواز ثبت شده در بلیط نشان داده می شود.

تخفیف بلیط هواپیما

زمان حضور در فرودگاه

از دیگر مواردی که باید در پرواز خود در نظر داشته باشید این است که زمان حضور در فرودگاه برای پروازهای داخلی و خارجی متفاوت است. در پروازهای داخلی نیم ساعت پیش از پرواز، گیت ورود مسافران بسته شده و از ورود مسافران جلوگیری می شود. بنابراین پیشنهاد می‌ شود در پرواز های داخلی حداقل یک ساعت و نیم پیش از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید. این موضوع در پروازهای خارجی اهمیت بیشتری دارد زیرا گیت های فرودگاه در این پروازها یک ساعت پیش از پرواز بسته خواهد شد بنابراین پیشنهاد میکنیم ۳ ساعت پیش از پرواز در فرودگاه حاضر شده و کارهای مربوط به پرداخت عوارض خروج از کشور را انجام دهید.

دریافت کارت پرواز

دریافت کارت پرواز یکی از مراحل سوار شدن به هواپیما بعد از خرید بلیط است که زمان زیادی نیاز دارد. پس از اینکه وارد فرودگاه شدید باید نسبت به دریافت کارت پرواز اقدام کنید. در صدور کارت پرواز علاوه بر بررسی اطلاعات هویتی شما، وزن چمدان شما را نیز بررسی می کنند. البته شما می توانید کارت پرواز را با استفاده از دستگاه های موجود در فرودگاه دریافت کنید. همچنین برای برخی ایرلاین ها امکان دریافت کارت پرواز از طریق چک این آنلاین بلیط هواپیما وجود دارد.

سوار شدن به هواپیما

چک کردن پاسپورت

یکی از مراحل بعد از خرید بلیط هواپیما خارجی چک کردن پاسپورت است. پس از دریافت کارت پرواز، پاسپورت را از شما تقاضا می کنند که آن را با مشخصات شما تطبیق می دهند. همچنین باید برگه عوارض خروج از کشور را نیز به مسئول مربوطه ارائه دهید.

حضور در سالن انتظار

پس از دریافت کارت پرواز و برگه تحویل بار، باید به سالن انتظار بروید تا نوبت پرواز شما برسد. در این سالن معمولا کافی شاپ و رستوران به همراه غرفه های متعدد وجود دارد که می توانید برای گذراندن اوقات خود استفاده کنید.

رفتن به گیت خروجی 

در صورتی که قصد استفاده از پرواز های بین المللی را دارید علاوه بر عبور از گیت امنیتی خروجی، شما باید از گیت پروازهای بین المللی نیز عبور کنید، در واقع در پرواز های خارجی شما یک مرحله بیشتر بازرسی خواهید شد.  در این مورد فقط کافی است بلیط خود را به مسئول مربوطه نشان دهید. در این قسمت تنها پاسپورت خود را به مامور خروج ارائه دهید. در برخی از کشورها این فرآیند به صورت کامل به صورت مکانیزه انجام شده و کافیست شما گذرنامه خود را اسکن نمایید.

ترمینال خروجی

سوار هواپیما شوید.

معمولا سوار شدن به هواپیما معمولاً بین نیم ساعت تا یک ساعت طول می کشد. سوار شدن هواپیما معمولا به صورت گروهی صورت انجام که به آن زون نیز گفته می شود. ممکن است این زون ها شماره گذاری شده باشند. دیگر تقسیم بندی هایی که مسافران با آن زون بندی می شوند، کلاس های پروازی و مسافران VIP می باشند. برای سوار شدن به هواپیما ابتدا سوار اتوبوس های داخل باند شده و از طریق آنها تا نزدیکی هواپیما رفته و پس از آن وارد هواپیما می شوید. نوع پله ها و ماشین های مورد استفاده مسافران به فرودگاهی که قصد پرواز از آن را دارید بستگی دارد.

نکات مهم بعد از خرید بلیط هواپیما

  • از جمله قوانینی که شما باید از آن اطلاع داشته باشید محدودیت ها و مسئولیت هایی است که شرکت های هواپیمایی در مقابل مسافرین دارند. طبق قوانین و مقررات بلیط هواپیما، در صورتی که پرواز شما با کنسلی از سوی ایرلاین روبه رو شود، باید یا پروازی به همان قیمت را برای شما رزرو کند و یا بهای کامل بلیط را به شما عودت دهد.
  • پس از خرید بلیط، جزئیات آن را جهت اطمینان از صحت تاریخ، زمان و مقصد پروازی و همچنین کد ملی، املای حروف نام و نام خانوادگی فارسی و انگلیسی خود را چک کنید. در برخی از ایرلاین ها می توانید یک کاراکتر از حروف خود را تغییر دهید که به ازای اصلاح این مورد نیز، باید مبلغی را به عنوان جریمه به شرکت هواپیمایی پرداخت نمایید. در برخی از بلیط ها شما در صورتی که نام خود را اشتباه وارد کرده باشید، مجبور خواهید بود بلیط را به صورت کامل لغو و پس از پرداخت جریمه کنسلی، فرآیند رزرو را مجدداً انجام دهید.
  • مورد بعدی که پس از خرید پرواز باید انجام دهید گرفتن یک نسخه پرینت بلیط هواپیما می باشد. هرچند در فرودگاه، شما تنها با ارائه نسخه الکترونیکی بلیط، سوار هواپیما خواهید شد. اما داشتن نسخه کاغذی بلیط برای هنگامی که بخواهید پرواز را کنسل کنید ضروری است تا با مهر زدن آن نسبت به دریافت وجه بلیط اقدام کنید.
سفر هوایی
مراحل بعد از خرید بلیط هواپیما
  • چنانچه قصد خروج از کشور را نیز دارید عوارض مربوطه را چند روز پیش از پرواز پرداخت نمایید. هر چند امکان پرداخت عوارض خروج پیش از پرواز وجود دارد اما با پرداخت زودتر عوارض زمان دیگر نگران صف‌های طولانی پرداخت عوارض در فرودگاه و نخواهید بود و استرس دیر رسیدن به پرواز را نخواهید داشت. تلاش کنید پرداخت عوارض را به ساعات پایانی پرواز موکول نکرده و این پرداختی را به صورت اینترنتی انجام دهید.
  • عدم ورود وسایل غیر مجاز به هواپیما: هنگامی که کارت پرواز برای شما صادر می شود، بار شما از لحاظ نوع بار و وزن آن بررسی می شود. به همراه داشتن برخی کالاها شامل وسایل آتش زا (کبریت و فندک) و انواع سلاح (حتی چاقوی آشپزخانه)، قوطی های اسپری و موارد ممنوعه دیگر است. همچنین در صورتی که وزن آن از حد مجاز بیشتر باشد باید به ازای هر کیلو وزن اضافه، بهای آن را پرداخت کنید.
  • از موارد دیگری که برای پرواز خارجی باید در فرودگاه ارائه دهید، کارت واکسیناسیون و یا برگه آزمایش pcr منفی است. برای پروازهای داخلی لزومی به ارائه این مدارک نیست. اطلاعات بیشتر در مقاله تست کرونا برای رزرو بلیط هواپیما بررسی شده است.

سوالات متداول

پس از خرید بلیط هواپیما اولین کاری که باید انجام بدهیم چیست؟

پس از خرید بلیط باید اطلاعات ثبت شده در بلیط را چک کنید تا در صورت وجود اشتباه، نسبت به تغییر اطلاعات آن اقدام کنید.

آیا باید بلیط هواپیما را چاپ کنیم یا نه؟

در حالت کلی نیازی به نسخه کاغذی بلیط ندارید، اما در صورتی که بخواهید پرواز خود را پس از تاخیر دو ساعته کنسل کنید باید بلیط مهرخورده را به شرکت ارائه دهنده تحویل دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا