رسپینا
فرودگاه ها

فرودگاه گرگان: هر آنچه که باید از این فرودگاه بدانید

فرودگاه گرگان (Gorgan Airport) به عنوان یک فرودگاه بین المللی در شمال کشور و یکی از مرز های هوایی مهم ایران شناخته می‏‌شود و یکی از نکات مهم را مورد این فرود گاه این است که تمام پرواز های حج استان گلستان نیز از همین فرودگاه انجام می‌گردد. این فرودگاه در سال ۱۳۵۰ هجری شمسی (میلادی ۱۹۷۰) در حد فاصل شهر گرگان و شهر آق قلا در استان گلستان تاسیس شد و در حال حاضر رتبه هجدهم را در بین فرودگاه های ایران را دارا است.

درباره فرودگاه گرگان

در صورتی بلیط هواپیما خود را رزرو کرده اید و مبدا پرواز شما گرگان است باید به این فرودگاه بروید. فرودگاه گرگان در مسیر آق قلا قرار دارد و به دلیل پروازهای فصلی متعددی که به مقصد عربستان و جده دارد شناخته شده است. این فرودگاه به عنوان فرودگاهی بین المللی خدمات مسافربری و باربری به مقصد شهرهای مختلف را انجام می دهد. باند پرواز این فرودگاه به طول 3398 متر و وجود تجهیزات ناوبری، این فرودگاه را به فرودگاهی به روز تبدیل کرده است.

تعداد پروازهای این فرودگاه در سال 2016 به 2435 پرواز رسید که تعداد 190420 مسافر و 873 کیلوگرم بار از این طریق جابجا شدند. همچنین امکانات مختلف دیگری به مرور زمان برای این فرودگاه احداث شد که مسافرین سفری راحت را تجربه کنند.

نمای بیرونی فرودگاه گرگان

فرودگاه گرگان کجاست؟

فرودگاه گرگان در 11 کیلومتری مرکز این شهر و در بزرگراه 70 آسیا به سمت آق قلا قرار دارد. برای دسترسی به این فرودگاه باید از تاکسی های ویژه این شهر استفاده کنید. این تاکسی ها در درب خروجی ترمینال ها قرار داشته که برای کرایه آن می توانید به باجه های مستقر در فرودگاه مراجعه کنید.


View Larger Map

مهم ترین پرواز های فرودگاه گرگان

این فرودگاه میزبان پروازهای متعددی از شهرهای مختلف است مهم ترین پرواز های داخلی فرودگاه گرگان:

مهم ترین پرواز های خروجی فرودگاه گرگان:

اطلاعات فرودگاه گرگان

  • اطلاعات پرواز: 199 و 01731220199 از شهرستان
  • شماره تلفن خانه: 01731220001 و 01731220000
  • شماره دورنگار:‌01732244506
  • کد یاتا: GBT
  • کد ایکائو: OING

ترمینال های فرودگاه گرگان

این فرودگاه دارای 2 ترمینال داخلی و خارجی است که در حال حاضر ترمینال پرواز های بین الملل آن در حال احداث و بهره برداری و ترمینال داخلی آن فعال است. نکته مهم این که پروازهای حج در ترمینال داخلی این فرودگاه برگزار میشود. مساحت این ترمینال 4314 مترمربع بوده و امکانات مختلفی از جمله رستوران و بوفه، غرفه های تجاری، اتاق مادر و کودک وجود دارد.

نمای بیرونی ترمینال 1 فرودگاه گرگان در شب
ترمینال فرودگاه گرگان

شرکت های هواپیمایی فعال فرودگاه گرگان

شرکت هواپیماییشهرهای مقصد
هواپیمایی ایران ایرتهران، رشت، تبریز و مشهد
هواپیمایی کاروناهواز
هواپیمایی آسمانتهران، کیش، مشهد، خلیج فارس، زاهدان، زابل و بندرعباس
هواپیمایی قشمقشم، تهران و زاهدان
هواپیمایی کیش ایرکیش، اکتائو و نجف
هواپیمایی آتارشت، تهران
هواپیمایی ماهاناصفهان، تهران و مشهد
هواپیمایی پویاتهران، مشهد، تبریز

پارکینگ فرودگاه گرگان

این فرودگاه دارای پارکینگ مسقف و روباز است که می توانید خودروی خود را با خیالی راحت برای چندین شبانه روز در آنجا پارک کنید. هزینه استفاده از پارکینگ به تومان به شرح زیر است:

پارکینگورودیتوقف ساعتیشبانه روزیتوقف بعد از دو شبانه روزتوقف شبانه بعد از 4 شبانه روز
مسقف950500450050005500
روباز80035035030002500

تاریخچه فرودگاه گرگان

این فرودگاه که در مرکز استان گلستان قرار دارد، به عنوان مرز هوایی شناخته شده که پروازهای بین المللی نیز در آن انجام می شود. قدمت این فرودگاه به سال 1330 بازمی گردد. در ابتدا این فرودگاه تنها دارای 2 باند خاکی به طول 1000 متر بود. پس از انقلاب از این فرودگاه به منظور پایگاه هواپیماهای سمپاشی استفاده شد و در مقطعی در اختیار وزارت پست و تلگراف بود. به مرور زمان با افزایش امکانات آن، این فرودگاه برای فرود هواپیماهای مختلف آماده شد.

عکس قدیمی فرودگاه گرگان
تاریخچه فرودگاه گرگان

فرودگاه هایی که بیشترین پرواز را به گرگان دارند

امکانات فرودگاه گرگان

فرودگاه گرگان به رغم وسعت کوچک دارای امکانات متعددی است که شامل رستوران و کافی شاپ، اتاق مادر و کودک و خدمات ویلچر برای ناتوانان و کم توانان است. برخی از امکانات دیگر این فرودگاه می توان به شعبه بانک ملی، اورژانس، گمرک و خدمات گذرنامه اشاره کرد.

همچنین امکان استفاده از اینترنت رایگان در این فرودگاه وجود دارد. شما می توانید در این فرودگاه از اینترنت رایگان به مدت یک ساعت یا حجم 100 مگا بایت برای انجام کارهای ضروری شخصی استفاده کنید. البته در صورت نیاز می توانید حجم بیشتری را خریداری کنید که با مراجعه به باجه اطلاعات، شما را راهنمایی می کنند.

استفاده از ویلچر توسط فرد توانیاب در فرودگاه
ویلچر فرودگاه

مهم ترین نکاتی که در فرودگاه گرگان باید رعایت کنید!

  • برای انجام امور مربوط به پرواز بهتر است حداقل ۲ ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید.
  • حمل مواد مخدر به هر شکلی در فرودگاه ممنوع است و در صورت کشف، فرد متخلف، قانوناً مورد پیگرد قرار خواهد گرفت.
  • در فرودگاه، برخی قوانین امنیتی وجود دارد که باید رعایت شوند. به عنوان مثال، نباید اشیاء تیز و خطرناکی مانند چاقو و سوزن در پرواز با خود حمل کنید. همچنین باید برای عبور از پایانه‌های امنیتی هویت خود را با پاسپورت یا شناسنامه تأیید کنید.
  • به دلیلد اینکه مواد خراکی در بوفه های فرودگاه گران تر هستند پیشنهاد میکنیم اقلام مورد نیاز خود ازجمله آب معدنی را قبل از حرکت به سمت فرودگاه تهیه کنید.

برنامه هفتگی پروازهای فرودگاه گرگان

پروازهای این فرودگاه در تمامی روزهای هفته توسط ایرلاین های مختلف انجام می شود. اما پروازهای خارجی فرودگاه گرگان دارای محدودیت بوده و در برخی از روزها امکان خرید بلیط هواپیما برای نجف و اکتائو قزاقستان وجود دارد. شما می توانید پروازهای فرودگاه گرگان را در صفحه اصلی سایت فرودگاه گرگان مشاهده کنید.

سوالات متداول

فرودگاه گرگان کجاست؟ فاصله فرودگاه گرگان تا مرکز شهر چند کیلومتر است؟

این فرودگاه مابین شهر گرگان و شهر آقلا در استان گلستان و در 11 کیلومتری گرگان و در بزرگراه 70 آسیا قرار دارد.

فرودگاه گرگان به چه شهرهایی پرواز دارد؟ آیا می توان از فرودگاه به عربستان رفت؟

مهمترین شهرهای مقصد از این فرودگاه، تهران، مشهد و شیراز است. پروازهای فصلی از این فرودگاه به عربستان را می توان در ایام خاص رزرو کرد.

نوشته های مشابه

برای عبور از پایانه‌های امنیتی فرودگاه گرگان هویت خود را با چه مدارکی تأیید کنیم؟

برای عبور از پایانه های امنیتی این فرودگاه میتوانید مدارکی مانند شناسنامه، کارت ملی و برای سفر های خارجی ازجمله حج پاسپورت خود را ارائه کنید.

حمید شفیعی

به قول بنجامین فرانکلین یا چیزی بنویس که ارزش خواندن داشته باشد یا کاری انجام بده که ارزش نوشتن داشته باشد. از زمانی که عضوی از تیم رسپینا شدم، این جمله رو سرلوحه خودم قرار دادم تا با ذهنیت جویای نوآوری و خلاقیت، همراه با عشق و علاقه به سفر و کشف مقاصد جدید، تجربیات گردشگریم رو با شما به اشتراک بزارم. از شما دعوت می‌کنم در این سفر به دنیای جذاب گردشگری با من همراه شید تا تجربه های جدیدتری رو با هم تجربه کنیم. امیدوارم مث من از خواندن مقاله ها لذت کافی ببرین.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا